Προπονήτριες

  • Τόπος Γέννησης : Θεσσαλονίκη
  • 1994 Εγγραφή στην Συγχρονισμένη Κολύμβηση στην ομάδα του Άλμπατρος
  • Συμμετοχές σε σωματεία : Άλμπατρος (1994-1995) , Ηρακλής (1996-2004) , Πανελλήνιος (2005-2006) Ηρακλής (2007-2009)
  • Προπονήτρια Συγχρονισμένης Κολύμβησης : Από το 2007
  • Σπουδές : Κάτοχος διπλώματος της Σχολής Προπονητών Γ’ Κατηγορίας της ΓΓΑ με ειδικότητα στην Συγχρονισμένη Κολύμβηση
  • Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος : Άδεια ασκήσεως προπονητικής Γ΄κατηγορίας
  • Συμμετοχές στην Εθνική ομάδα : 1998-2005
  • Ολυμπιακές Διακρίσεις : 8η Ολυμπιακή Θέση το 2004

Διεθνείς Διακρίσεις : 

-1998 , Μεσογειακοί αγώνες Κορασίδων , Χανιά ,1η θέση στο ομαδικό
-1999 , Μεσογειακοί αγώνες Κορασίδων , Narbonne(Γαλλία) ,2η θέση στο ομαδικό
-1999 , Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων , Loano(Ιταλία) ,6η θέση στο ομαδικό
-2000 , Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων , Bonne(Γερμανία) , 6η θέση στο ομαδικό
-2000 , Παγκόσμιο Κύπελλο Β΄ Κατηγορίας Γυναικών ,Κάιρο , 1η θέση στο ομαδικό
-2001 , Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων , Seattle(Αμερική) , 8η θέση στο ομαδικό
-2001 , Ευρωπαϊκό Κύπελλο Α΄ Κατηγορίας Γυναικών , Bari(Ιταλία) , 5η θέση στο ομαδικό
-2001 , Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών , Fukuoka(Ιαπωνία) , 9η θέση στο ομαδικό
-2002 , Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών , Βερολίνο(Γερμανία) , 4η θέση στο ομαδικό
-2002 , Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων , Μόσχα , 5η θέση στο ομαδικό , 5η στο ντουέτο
-2002 , Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων , Μόντρεαλ , 8η θέση στο ομαδικό , ντουέτο , κόμπο
-2003 , Ευρωπαϊκό Κύπελλο Γυναικών , Κωνσταντινούπολη , 3η θέση στο ομαδικό
-2003 , Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών , Βαρκελώνη , 9η θέση στο ομαδικό
-2004 , Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών , Μαδρίτη , 5η θέση στο ομαδικό και 3η στο κόμπο
-2005 , Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών , Μόντρεαλ ,  9η θέση στο ομαδικό και στο κόμπο

 

Πανελλήνιες Διακρίσεις : 

-2000 , Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων , 3η θέση στο σόλο με την ομάδα του Ηρακλή
-2002 , Χειμερινό Πρωτάθλημα Νεανίδων , 3η θέση στο σόλο με την ομάδα του Ηρακλή
-2006 , Χειμερινό Πρωτάθλημα Γυναικών , 1η θέση στο ομαδικό με την ομάδα του Πανελληνίου
-2006 , Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γυναικών (Open) , 1η θέση στο ομαδικό κ στο κόμπο με την ομάδα του Πανελληνίου
-2008 , Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γυναικών (Open) , 2η θέση στο ντουέτο με την ομάδα του Ηρακλή
-2009 , Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γυναικών (Οpen) , 3η θέση στο ντουέτο με την ομάδα του Ηρακλή

Ακαδημαϊκά

– αριστούχος απόφοιτη Ελληνικού Κολλεγίου Θεσ/νίκης (βαθμός απολυτηρίου 20.0)
– φοίτηση στη Νομική του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
– εκπρόσωπος βουλευτής της Ελλάδας στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο νέων Σμύρνη 2015 / Θεσσαλονίκη 2014

-κάτοχος πτυχίων lower Michigan/ proficiency Michigan
-κριτής συγχρονισμένης κολύμβησης από το Νοέμβριο του 2016

Αθλητικά

– 3η πανελλήνια θέση σε τεχνικό και καλλιτεχνικό ομαδικό στο πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης κατηγορία γυναικών 2016
-3 πανελλήνια θέση σε combo στο πρωτάθλημα συγχρονισμένης κολύμβησης κατηγορία γυναικών 2016
-κλήση στην Εθνική ομάδα κορασίδων 2013
-συμμετοχή σε όλα τα πανελλήνια πρωταθλήματα συγχρονισμένης 2009-2016
-1η πανελλήνια θέση στο πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής  2008  στο σύνθετο ομαδικό
-3η θέση στο πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής Βορείου Ελλάδος στο ελεύθερο-ατομικό

  • Τόπος γέννησης: Θεσσαλονίκη
  • Επάγγελμα:  Αξιωματικός Ενόπλων Δυνάμεων με τον βαθμό τουΥπολοχαγού (τιμής ένεκεν από το κράτος)
  • Ψυχολόγος (Παιδοψυχολόγος)
  • 1988 Εγγραφή στη συγχρονισμένη κολύμβηση στην ομάδα Μ.Γ.Σ. Πανσερραικος
  • Συμμετοχές σε σωματεία: Μ.Γ.Σ. Πανσερραικος (1988-1999)  – Νηρέα Χαλανδρίου (2000-2004)  – Αργυρούπολη (2005-2006)

Συμμετοχές στην Εθνική ομάδα: από το 1993 έως 2006

Ολυμπιακές διακρίσεις: 8η Ολυμπιακή θέση το 2004

Διεθνείς διακρίσεις:

  • 1993, Ευρωπαϊκό μίτινγκ Riom (πρώτη εμφάνιση με την εθνική μας ομάδα) βραβείο ως την μικρότερη καλύτερη αθλήτρια της διοργάνωσης.
  • 1994, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Μόσχα 7η θέση στο ομαδικό.
  • 1995, Διεθνές μίτινγκ Dusseldorf 4η θέση στο σόλο.
  • 1997, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Μόσχα 12η θέση στο ομαδικό.
  • 1998, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Narbonne (Γαλλία) 5η θέση στο ομαδικό – 5η θέση στο ντουέτο.
  • 1998, International youth competition Dusseldorf 5η θέση στο σόλο – 2η θέση στο ντουέτο – 1η θέση στο ομαδικό.
  • 1998, Hellas Synchro διεθνές μίτινγκ στα Χανιά 2η θέση στο ομαδικό
  • 1999, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Λοάνο 6η θέση στο ομαδικό – 6η θέση στο ντουέτο.
  • 1999, Ευρωπαϊκό κύπελλο Β κατηγορίας Ολλανδία 1η θέση στο ομαδικό.
  • 1999, German Open  Βόννη 3η θέση στο ομαδικό
  • 2000, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ελσίνκι 5η θέση στο ομαδικό.
  • 2000, Παγκόσμιο κύπελλο Β κατηγορίας Κάιρο 1η θέση στο ομαδικό – 3η θέση στο ντουέτο.
  • 2000, Αγώνες πρόκρισης για την Ολυμπιάδα του Σίδνεϊ 12η θέση στο ομαδικό.
  • 2001, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Φουκουόκα (Ιαπωνία) 9η θέση στο ομαδικό.
  • 2001, Ευρωπαϊκό κύπελλο Α κατηγορίας Μπάρι (Ιταλία) 5η θέση στο ομαδικό.
  • 2002, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Βερολίνο 4η θέση στο ομαδικό.
  • 2002, German Open Βόννη 2η θέση στο ομαδικό – 3η θέση στο ντουέτο.
  • 2003, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Βαρκελώνη 10η θέση στο ομαδικό.
  • 2003, German Open Βόννη 2η θέση στο ομαδικό.
  • 2004, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Μαδρίτη 5η θέση στο ομαδικό – 3η θέση στο κόμπο.
  • 2004, German Open Βόννη 1η θέση στο ομαδικό – 3η θέση στο ντουέτο.
  • 2005, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Μόντρεαλ 9η θέση στο ομαδικό – 8η θέση στο κόμπο.
  • 2005, Swiss Open 1η θέση στο κόμπο – 3η θέση στο ομαδικό.
  • 2005, Ευρωπαϊκό κύπελλο Μόσχα 4η θέση στο κόμπο – 5η θέση στο ομαδικό.
  • 2006, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Βουδαπέστη 4η θέση στο ομαδικό.
  • 2006, German Open Βόννη 1η θέση στο ομαδικό.

Πανελλήνιες διακρίσεις:

  • 1991, 1η θέση στο ντουέτο – 3η θέση στο σόλο (Πανσερραικό)
  • 1992, 1η θέση στο ντουέτο – 1η θέση στο σόλο (Πανσερραικό)
  • 1993, 1η θέση στο σόλο.
  • 1994, 1η θέση στο ντουέτο – 2η θέση στο σόλο – 1η θέση στο ομαδικό (Πανσερραικό)
  • 1995, Μη συμμετοχή στους αγώνες λόγω μεταγραφής.
  • 1996, 3η θέση στο ντουέτο – 3η θέση στο σόλο – 3η θέση στο ομαδικό (Πανσερραικό)
  • 1997, 2η θέση στο ντουέτο – 3η θέση στο σόλο – 2η θέση στο ομαδικό (Πανσερραικό)
  • 1998, 3η θέση στο ντουέτο – 3η θέση στο σόλο (Πανσερραικό)
  • 1999, 3η θέση στο ομαδικό (Πανσερραικό)
  • 2000, 2η θέση στο ομαδικό (Νηρέα Χαλανδρίου)
  • 2001, 2η θέση στο ομαδικό (Νηρέα Χαλανδρίου)
  • 2002, 2η θέση στο ομαδικό (Νηρέα Χαλανδρίου)
  • 2003, 1η θέση στο ομαδικό (Νηρέα Χαλανδρίου)
  • 2004, 1η θέση στο ομαδικό (Νηρέα Χαλανδρίου)
  • 2005, 3η θέση στο ομαδικό – 2η θέση στο κόμπο (Νηρέα Χαλανδρίου)
  • 2006, Μη συμμετοχή στους αγώνες λόγω μεταγραφής.

Άλλες Διακρίσεις

1993 – 1994 Έκτακτη συμμετοχή σε πανελλήνιο πρωτάθλημα κλασσικής κολύμβησης με την ομάδα του Πανσερραικού.

Κοζάνη:

  • 50μ ελεύθερο – 1η θέση
  • 100μ ελεύθερο – 1η θέση
  • 200μ ελεύθερο – 1η θέση
  • 4×50μ μικτή – 1η θέση
  • 4×100μ ελεύθερο – 1η θέση

Θεσσαλονίκη:

  • 50μ ελεύθερο – 1η θέση
  • 4×50μ ελεύθερο – 1η θέση

Σέρρες:

  • 100μ ελεύθερο – 1η θέση

Τιμητικές διακρίσεις:

  • 2004,  Ανακήρυξη από τον Δήμο Αθηναίων επίτιμο Δημότη της πόλεως των Αθηνών και απονομή του μεταλλείου της πόλεως.
  • 2004, Έπαινος από την Βουλή των Ελλήνων.
  • 1994, Απονομή μεταλλείου από τον Δήμο Σερρών για τις πανελλήνιες και πανευρωπαϊκές διακρίσεις.
  • 1999, Βραβείο από τον Υφυπουργό πολιτισμού Ανδρέα Αθ.Φούρα.

Σπουδές:

  • Απόφοιτη Ψυχολογίας του ΑΠΘ
  • Διεθνής πιστοποίηση πρώτων βοηθειών (Life Rescue Academy)